- Hypereutectic.
- Triton engine.
- 2.650" diameter recess .160" deep.
- Coated skirts.
- Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998-2000 | Ford Crown Victoria |
| 1997-1999 | Ford E-150 Econoline |
| 1997-1998 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1997-2003 | Ford Expedition |
| 1997-1999 | Ford F-150 |
| 2002-2003 | Ford F-150 |
| 1997-1999 | Ford F-250 |
| 2002-2003 | Ford F-250 |
| 1997-1999 | Ford Lobo |
| 2002-2003 | Ford Lobo |
| 1998-2003 | Ford Mustang |
| 2001 | Land Rover Range Rover |
| 1998-2000 | Lincoln Town Car |
| 1998-2000 | Mercury Grand Marquis |
| 2006-2010 | Mercury Grand Marquis |
| Attributes | |
| Base Number | 3180HC |
| Bore (in) | 3.5512 |
| Bore (mm) | 90.2 |
| Bore Diameter | 3.5512 |
| Compression Ratio | 9.0 SOHC |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +10.4cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Eng. Disp. Liters | 4.6 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | XC2Z-6108-CA |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .866 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .210 |
| Vin Code | 6 |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745110077 |