- Hypereutectic. Triton engine. 3.050 diameter recess .150 deep. Coated skirts. Press pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998-2011 | Ford Crown Victoria |
| 2003-2006 | Ford E-150 |
| 2003-2005 | Ford E-150 Club Wagon |
| 1999-2002 | Ford E-150 Econoline |
| 1999-2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 2003-2006 | Ford E-250 |
| 2004-2006 | Ford Econoline |
| 1999-2004 | Ford Expedition |
| 2002-2005 | Ford Explorer |
| 1999-2008 | Ford F-150 |
| 2004 | Ford F-150 Heritage |
| 1999-2001 | Ford F-250 |
| 2004-2006 | Ford F-250 |
| 1999-2004 | Ford Grand Marquis |
| 2000-2001 | Ford Lobo |
| 2004-2006 | Ford Lobo |
| 1998-2004 | Ford Mustang |
| 1998-2002 | Lincoln Continental |
| 1998-2011 | Lincoln Town Car |
| 1999-2011 | Mercury Grand Marquis |
| 2003-2004 | Mercury Marauder |
| 2002-2005 | Mercury Mountaineer |
| Attributes | |
| Base Number | 3175HC |
| Crown (cc) | +16cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 1L2Z-6108-AA |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x215C |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .220 |
| Vin Code | W |
| Year From | 2001 |
| Year Range | 2001-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745106766 |