- Hypereutectic dome .190 high with 2 valve reliefs. * Same as 3167H with coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2002 | Ford Escort |
| 2000-2002 | Ford Focus |
| 1997-1999 | Mercury Tracer |
| Attributes | |
| Base Number | 3167HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 1S4Z6100AA |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0812x216A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .280 |
| Vin Code | P |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745097934 |