- Hypereutectic dome .050" high.
- 3 valve reliefs.
- Zetec engine.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1997 | Ford Contour |
| 1995 | Ford Mystique |
| 1995-1997 | Mercury Mystique |
| Attributes | |
| Base Number | 3162H |
| Bore (in) | 3.3409 |
| Bore (mm) | 84.9 |
| Bore Diameter | 3.3409 |
| Compression Ratio | 9.6 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Eng. Disp. Liters | 2 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F5RZ6108A |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | STD |
| Oversized | No |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0812x216A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .812 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.75mm, 3.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.75 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .296 |
| Vin Code | 3 |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745075345 |