- Hypereutectic. 2.710 diameter recess .068 deep. Truck engine. * Same as 3161H with coated skirts. DFD2 engine. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1998 | Ford E-350 Econoline |
| 1997-1999 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1999 | Ford E-350 Super Duty |
| 1999-2001 | Ford E-450 Econoline Super Duty |
| 1997-1999 | Ford Econoline Super Duty |
| 1999 | Ford F-250 Super Duty |
| 1999 | Ford F-350 Super Duty |
| 1998-2001 | Ford F-450 Super Duty |
| 1999-2001 | Ford F-53 Motorhome Chassis |
| 1999-2001 | Ford F-550 Super Duty |
| Attributes | |
| Base Number | 3161HC |
| Crown (cc) | +5.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 6.8 |
| Eng. Disp. In. | 415 |
| Engine Family | Ford Modular V10 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | XC3Z6108CA |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 11-33516 |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .169 |
| Vin Code | S, Y |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745077899 |