- Hypereutectic.
- 2.710" diameter recess .068" deep.
- Truck.
- * Same as 3160H with coated skirts.
- Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1998 | Ford Club Wagon |
| 2002 | Ford E-150 |
| 1997-1999 | Ford E-150 Econoline |
| 1997-1999 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1997-1999 | Ford E-250 Econoline |
| 2002 | Ford E-350 Club Wagon |
| 1997-2000 | Ford E-350 Econoline |
| 1997-1999 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1999 | Ford E-350 Super Duty |
| 2000-2002 | Ford E-450 Econoline Super Duty |
| 2003-2004 | Ford E-450 Super Duty |
| 1999-2004 | Ford Econoline |
| 1997-1998 | Ford Econoline Super Duty |
| 1997-1998 | Ford Expedition |
| 1997-1998 | Ford F-150 |
| 1997-1998 | Ford F-250 |
| 2001 | Ford F-250 |
| 1999 | Ford F-250 Super Duty |
| 1999-2004 | Ford F-350 |
| 1999 | Ford F-350 Super Duty |
| 1999-2004 | Ford Lobo |
| 1998 | Lincoln Navigator |
| Attributes | |
| Base Number | 3160HC |
| Bore (in) | 3.5512 |
| Bore (mm) | 90.2 |
| Bore Diameter | 3.5512 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +5.69cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5.4 |
| Eng. Disp. In. | 330 |
| Eng. Disp. Liters | 5.4 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | XC3Z6108CA |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | .75mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 11-33516 |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .866 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .169 |
| Vin Code | L |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2004 |
| Year To | 2004 |
| GTIN | 00800745077790 |