- SOHC Engine.
- Hypereutectic flat top.
- Coated Skirts
- SOHC Engine.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2002 | Ford Explorer |
| 2001-2002 | Ford Explorer Sport |
| 2001-2002 | Ford Explorer Sport Trac |
| 2001-2002 | Ford Ranger |
| 2001-2002 | Mazda B4000 |
| 1998-2002 | Mercury Mountaineer |
| Attributes | |
| Base Number | 3155HC |
| Bore (in) | 3.9527 |
| Bore (mm) | 100.4 |
| Bore Diameter | 3.9527 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 244 |
| Eng. Disp. Liters | 4 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F7TZ-6108-TA |
| Oil Ring Thickness | 3.5 |
| Oversize | STD |
| Oversized | No |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Flat |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .945 |
| Ring Pack | 1.6mm, 1.75mm, 3.5mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.75 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.6 |
| Top Land | .262 |
| Vin Code | E, K |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745083210 |