- Hypereutectic. Rectangular recess .180 deep. Lightning Series. Piston & Ring Kit
| Attributes | |
| Alloy | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Base Number | 3154H |
| Bore (in) | 4 |
| Bore (mm) | 101.6 |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Crown (cc) | +17.5cc |
| Crown Type | Dish |
| Eng. Disp. In. | 351 |
| Eng. Disp. Liters | 5.8 |
| Engine Family | Ford Small Block Windsor |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make For Engine Family | Ford |
| Oe Assembly | F4TZ6108A |
| Oversize | 0.04 |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Diameter (in) | 0.912 |
| Pin Diameter (mm) | 23.16 |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Rod (in) | 5.957 |
| Rod (mm) | 151.32 |
| Sold As | Kit w/ Rings |
| Stroke (in) | 3.5 |
| Stroke (mm) | 88.9 |
| Top Land | 0.218 |
| Uses Ring Pack | 4000DS8 |
| Year From | 1994 |
| Year Range | 1994-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745291486 |