- Hypereutectic. B4000. 3.130 diameter recess .330 deep. Truck.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1997 | Ford Aerostar |
| 1995-1997 | Ford Explorer |
| 1995-1998 | Ford Ranger |
| 1995-1998 | Mazda B4000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3151H |
| Crown (cc) | +28.3cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 244 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F5TZ6100A, F6TZ-6108NA, ZZMB-23-200 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.6mm, 1.75mm, 3.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .248 |
| Vin Code | X, W |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-1998 |
| Year To | 1998 |
| GTIN | 00800745023872 |