- Hypereutectic.
- 2.170" diameter recess.
- 145" deep.
- 2 valve reliefs.
- Non-supercharged.
- Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1994 | Ford Cougar |
| 1988-1994 | Ford F-150 |
| 1994-1995 | Ford Mustang |
| 1994-1995 | Ford Sable |
| 1988-1995 | Ford Taurus |
| 1988-1995 | Ford Thunderbird |
| 1995 | Ford Windstar |
| 1988-1994 | Lincoln Continental |
| 1988-1995 | Mercury Cougar |
| 1988-1995 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Base Number | 3128HC |
| Bore (in) | 3.811 |
| Bore (mm) | 96.8 |
| Bore Diameter | 3.811 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Eng. Disp. Liters | 3.8 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E9DZ6108G |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .912 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .288 |
| Vin Code | 4 |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745130310 |