- 2.400 diameter recess .040 deep with 3 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Ford Aspire |
| Attributes | |
| Base Number | 3126 |
| Crown (cc) | +3.8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.3 |
| Eng. Disp. In. | 79 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E8BZ6108A, F4BZ6108A |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD 0.25mm 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0786x201A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .221 |
| Vin Code | H |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745022615 |