- Hypereutectic. F2 engine. 2.570' diameter recess .355 deep with 4 valve reliefs. Turbo.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1992 | Ford Probe |
| Attributes | |
| Base Number | 3121H |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E92Z6108D |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0865x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .301 |
| Vin Code | C, L |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745022394 |