- F2 engine. 2.610 diameter recess .247 deep with 4 valve reliefs. Non-turbo.
| Attributes | |
| Base Number | 3100 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E92Z6108A |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0865x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .301 |
| Vin Code | C , l |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745021519 |