- Hypereutectic.
- DOHC.
- 2.700" diameter recess .110" deep.
- 2 valve reliefs.
- * Same as 1901H with coated skirts.
- Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1991-1992 | Saturn SC |
| 1993 | Saturn SC2 |
| 1991-1993 | Saturn SL2 |
| 1993 | Saturn SW2 |
| Attributes | |
| Base Number | 1901HC |
| Bore (in) | 3.2283 |
| Bore (mm) | 82 |
| Bore Diameter | 3.2283 |
| Compression Ratio | 9.5 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +5.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.9 |
| Eng. Disp. In. | 116 |
| Eng. Disp. Liters | 1.9 |
| Engine Family | Saturn 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Saturn |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-013 |
| Oe Assembly | 21000656 |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | .50mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0767x216T |
| PIN TYPE | Floating |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .768 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .217 |
| Vin Code | 7 , 9 |
| Year From | 1991 |
| Year Range | 1991-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745097750 |