- Hypereutectic flat top with 4 valve reliefs. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1996 | Cadillac DeVille |
| 1995-1996 | Cadillac Eldorado |
| 1995-1996 | Cadillac Seville |
| Attributes | |
| Base Number | 1826HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Cadillac Northstar V8 |
| Engine Manufacturer | Cadillac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | 12553806 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .235 |
| Vin Code | Y , 9 |
| Year From | 1993 |
| Year Range | 1993-1996 |
| Year To | 1996 |
| GTIN | 00800745136657 |