- .102 high spherical dome. Replaces pistons stamped 02. Catera, Saturn-L, VUE. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-2001 | Cadillac Catera |
| 2001-2005 | Saturn L300 |
| 2000 | Saturn LS2 |
| 2000 | Saturn LW2 |
| 2001-2003 | Saturn LW300 |
| 2002-2003 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Base Number | 1825 |
| Crown (cc) | -5.5cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 181 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Cadillac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-009 |
| Oe Assembly | 90571288 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x218A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .143 |
| Vin Code | R |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745080462 |