- 2.940 diameter recess .020 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1992 | Cadillac Allante |
| 1990 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1990 | Cadillac DeVille |
| 1990 | Cadillac Eldorado |
| 1990 | Cadillac Fleetwood |
| 1990 | Cadillac Seville |
| Attributes | |
| Base Number | 1822 |
| Crown (cc) | +2.2cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.5 |
| Eng. Disp. In. | 273 |
| Engine Family | Cadillac V8 |
| Engine Manufacturer | Cadillac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 3521776 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .076mm .25mm .5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x215C |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .227 |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745019851 |