- Coated skirts. DOHC 24 VCT EFI ULP.
| Attributes | |
| Base Number | 1766HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.2 |
| Eng. Disp. In. | 195 |
| Engine Family | Holden V6 |
| Engine Manufacturer | Holden |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 92068449 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .194 |
| Vin Code | NA |
| Year From | 1906 |
| Year Range | 1906-Present |
| Year To | Present |
| GTIN | 00800745236401 |