- Hypereutectic dish. 3.280 diameter .039 deep dish. 4 valve reliefs. .030 offset floating pin. Coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 1765HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.6 |
| Eng. Disp. In. | 220 |
| Engine Family | Buick Holden V6 |
| Engine Manufacturer | Holden |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Year Range | - |
| GTIN | 00800745234032 |