- 4 valve reliefs. .030 offset floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2008 | Buick Allure |
| 2008 | Buick Enclave |
| 2005-2008 | Buick LaCrosse |
| 2004-2006 | Buick Rendezvous |
| 2004-2009 | Cadillac CTS |
| 2004-2009 | Cadillac SRX |
| 2005-2007 | Cadillac STS |
| 2008-2009 | Chevrolet Equinox |
| 2008-2012 | Chevrolet Malibu |
| 2007-2008 | GMC Acadia |
| 2007-2009 | Pontiac G6 |
| 2008-2009 | Pontiac G8 |
| 2008-2009 | Pontiac Torrent |
| 2007-2009 | Saturn Aura |
| 2007-2008 | Saturn Outlook |
| 2008-2010 | Saturn Vue |
| Attributes | |
| Base Number | 1758HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.6 |
| Eng. Disp. In. | 220 |
| Engine Family | Buick Holden L6 - 220 |
| Engine Manufacturer | Holden |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.5mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .200 |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2011 |
| Year To | 2011 |
| GTIN | 00800745230904 |