- Hypereutectic. 2.870 diameter recess .167 deep. * Supercharged. Floating Pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2009 | Buick Allure |
| 2005-2009 | Buick LaCrosse |
| 1996-2005 | Buick LeSabre |
| 1995-2005 | Buick Park Avenue |
| 1997-2004 | Buick Regal |
| 1995-1999 | Buick Riviera |
| 2000-2005 | Chevrolet Impala |
| 2000-2005 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1995-1999 | Oldsmobile 88 |
| 1995-1996 | Oldsmobile 98 |
| 1998 | Oldsmobile Intrigue |
| 1996-1999 | Oldsmobile LSS |
| 1997-1998 | Oldsmobile Regency |
| 1995-2003 | Pontiac Bonneville |
| 1997-2008 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 1747HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Buick |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 12539085 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .160 |
| Vin Code | 1 |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745150042 |