- Hypereutectic. 2.860 diameter recess .05 deep. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996 | Buick Regal |
| 1995-2001 | Chevrolet Camaro |
| 1998-1999 | Chevrolet Lumina |
| 1998-1999 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1999 | Oldsmobile Intrigue |
| 1995-2001 | Pontiac Firebird |
| Attributes | |
| Base Number | 1745H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 231 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Buick |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 12537408 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x215C |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .150 |
| Vin Code | K |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745019011 |