- Hypereutectic.
- 2.830" diameter recess .123" deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1989-1993 | Buick Century |
| 1989-1993 | Buick Skylark |
| 1992-1993 | Oldsmobile Achieva |
| 1989-1991 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| 1989-1993 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1989-1993 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1992-1993 | Pontiac Grand Am |
| Attributes | |
| Base Number | 1743H |
| Bore (in) | 3.7 |
| Bore (mm) | 94 |
| Bore Diameter | 3.7 |
| Compression Ratio | 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.3 |
| Eng. Disp. In. | 204 |
| Eng. Disp. Liters | 3.3 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Buick |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 25535356, 24501065 |
| Oil Ring Thickness | 3.0000 |
| Oversize | .50mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 390 Hypereutectic Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .905 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .226 |
| Vin Code | N |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745085344 |