- Hypereutectic. 3.100 diameter recess .250 deep. Same as 1738H with coated skirts. SFI.
| Attributes | |
| Base Number | 1738HC |
| Crown (cc) | +25.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 25533087 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .195 |
| Vin Code | C , L |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745131386 |