- Hypereutectic. Quad-4 engine. 2.876 diameter recess .136 deep with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1988-1994 | Buick Skylark |
| 1990-1994 | Chevrolet Beretta |
| 1992-1994 | Oldsmobile Achieva |
| 1988-1991 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| 1990-1991 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1988-1994 | Pontiac Grand Am |
| 1990-1991 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 1642H |
| Crown (cc) | +11.8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 138 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Oldsmobile |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 24573576 |
| Oversize | .25mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x211A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .237 |
| Vin Code | A, D, G, 3 |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745017321 |