- Hypereutectic. 2.880 diameter recess .247 deep. Aluminum head. Lumina. * Same as 1496H with coated skirts.
| Attributes | |
| Base Number | 1496HC |
| Crown (cc) | +26cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.1 |
| Eng. Disp. In. | 191 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10070183, 10146881 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .235 |
| Vin Code | M, T, W |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745085924 |