- 2.470" diameter recess .270" deep.
- * Same as 1492 with coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1988-1989 | Buick Century |
| 1988-1989 | Buick Regal |
| 1988 | Cadillac Cimarron |
| 1988-1989 | Chevrolet Beretta |
| 1988-1989 | Chevrolet Camaro |
| 1988-1989 | Chevrolet Cavalier |
| 1988-1989 | Chevrolet Celebrity |
| 1988-1989 | Chevrolet Corsica |
| 1988-1989 | Oldsmobile Cutlass |
| 1988-1989 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1988-1989 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1988-1989 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1988-1989 | Pontiac 6000 |
| 1988 | Pontiac Fiero |
| 1988-1989 | Pontiac Firebird |
| 1988-1989 | Pontiac Grand Prix |
| 1988-1989 | Pontiac Tempest |
| Attributes | |
| Base Number | 1492C |
| Bore (in) | 3.5039 |
| Bore (mm) | 89 |
| Bore Diameter | 3.5039 |
| Compression Ratio | 8.9 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +20cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.8 |
| Eng. Disp. In. | 173 |
| Eng. Disp. Liters | 2.8 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14102688 |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Material | Cast 332 Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .905 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .226 |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1989 |
| Year To | 1989 |
| GTIN | 00800745097590 |