- Hypereutectic. 2.950 diameter recess .105 deep. Iron head. TBI. APV only. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Chevrolet Lumina APV |
| 1995 | Pontiac Trans Sport |
| Attributes | |
| Base Number | 1486HC |
| Crown (cc) | +12cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.1 |
| Eng. Disp. In. | 191 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10070145, 10087699 |
| Oversize | 1.5mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .235 |
| Vin Code | D, T, Z |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745089779 |