- 2.670 diameter recess .295 deep. EFI. Small pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1989 | Buick Skyhawk |
| 1987-1989 | Chevrolet Beretta |
| 1987-1989 | Chevrolet Cavalier |
| 1987-1989 | Chevrolet Corsica |
| 1987 | Oldsmobile Firenza |
| 1987-1989 | Pontiac Tempest |
| Attributes | |
| Base Number | 1481 |
| Crown (cc) | +22.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 121 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14090009, 10112366, 10067349 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0800x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .207 |
| Vin Code | 1 |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1989 |
| Year To | 1989 |
| GTIN | 00800745013705 |