- 2.370 diameter recess .155 deep. Small pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1985-1986 | Buick Skyhawk |
| 1985-1986 | Cadillac Cimarron |
| 1985-1986 | Chevrolet Cavalier |
| 1985-1986 | Oldsmobile Firenza |
| 1985 | Pontiac J2000 Sunbird |
| 1986 | Pontiac Sunbird |
| Attributes | |
| Base Number | 1469 |
| Crown (cc) | +6.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 121 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14079572, 10103570 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0800x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.75mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .394 |
| Year From | 1985 |
| Year Range | 1985-1986 |
| Year To | 1986 |
| GTIN | 00800745012869 |