- G200Z engine. Flat top. LR1 engine. 22mm pin. * Use 1982 ring pack for all years.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1982-1985 | Chevrolet S10 |
| 1983-1984 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1982-1985 | GMC S15 |
| 1983-1984 | GMC S15 Jimmy |
| Attributes | |
| Base Number | 1461 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 1.9 |
| Eng. Disp. In. | 119 |
| Engine Family | Isuzu 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Isuzu |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 94213831, 94237469 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x231A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .305 |
| Year From | 1982 |
| Year Range | 1982-1986 |
| Year To | 1986 |
| GTIN | 00800745012210 |