- 2.460 diameter recess .020 deep. Piston Is 3.000 long.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1987 | Chevrolet Chevette |
| 1979-1987 | Pontiac Acadian |
| 1981-1987 | Pontiac T1000 |
| Attributes | |
| Base Number | 1458 |
| Crown (cc) | +1.75cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14001187, 14066397 |
| Oversize | .50mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .340 |
| Year From | 1979 |
| Year Range | 1979-1987 |
| Year To | 1987 |
| GTIN | 00800745012135 |