- 2.300 diameter recess .074 deep. Piston Is 2.625 long. * For 1976 replace in full sets only.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1976-1978 | Chevrolet Chevette |
| 1976-1978 | Pontiac Acadian |
| Attributes | |
| Base Number | 1455 |
| Crown (cc) | +10.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 374040, 464217, 466323 |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .220 |
| Year From | 1976 |
| Year Range | 1976-1978 |
| Year To | 1978 |
| GTIN | 00800745011800 |