- Non-turbo. Non-EFI. 2.640 diameter recess. 160 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1988 | Chrysler Daytona |
| 1988 | Chrysler Dynasty |
| 1986 | Chrysler Executive Limousine |
| 1986 | Chrysler Laser |
| 1986-1988 | Chrysler LeBaron |
| 1986-1987 | Chrysler New Yorker |
| 1986-1988 | Chrysler Town & Country |
| 1986-1988 | Dodge 600 |
| 1986-1988 | Dodge Aries |
| 1988 | Dodge Caravan |
| 1987 | Dodge Dart |
| 1986-1988 | Dodge Daytona |
| 1988 | Dodge Dynasty |
| 1987-1988 | Dodge Grand Caravan |
| 1986-1988 | Dodge Lancer |
| 1987-1988 | Dodge Mini Ram |
| 1988 | Dodge Shadow |
| 1986-1988 | Plymouth Caravelle |
| 1987-1988 | Plymouth Grand Voyager |
| 1986-1988 | Plymouth Reliant |
| 1988 | Plymouth Sundance |
| 1987-1988 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 1292 |
| Crown (cc) | +13.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 153 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4397636 |
| Oversize | 1.0mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x214A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .378 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1988 |
| Year To | 1988 |
| GTIN | 00800745008695 |