- E62 engine.
- Flat top.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1984 | Chrysler E Class |
| 1986 | Chrysler Executive Limousine |
| 1984-1986 | Chrysler Laser |
| 1982-1986 | Chrysler LeBaron |
| 1983-1986 | Chrysler New Yorker |
| 1982-1986 | Chrysler Town & Country |
| 1982-1983 | Chrysler Valiant |
| 1984-1986 | Chrysler Volare |
| 1982-1983 | Dodge 400 |
| 1983-1986 | Dodge 600 |
| 1981-1986 | Dodge Aries |
| 1984-1986 | Dodge Caravan |
| 1983-1986 | Dodge Charger |
| 1982-1986 | Dodge Dart |
| 1984-1986 | Dodge Daytona |
| 1985-1986 | Dodge Lancer |
| 1983-1986 | Dodge Magnum |
| 1984-1986 | Dodge Mini Ram |
| 1981-1986 | Dodge Omni |
| 1982-1984 | Dodge Rampage |
| 1985-1986 | Plymouth Caravelle |
| 1981-1986 | Plymouth Horizon |
| 1981-1986 | Plymouth Reliant |
| 1983 | Plymouth Scamp |
| 1981-1982 | Plymouth TC3 |
| 1983-1986 | Plymouth Turismo |
| 1983-1986 | Plymouth Turismo 2.2 |
| 1984-1986 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 1287 |
| Bore (in) | 3.4449 |
| Bore (mm) | 87.5 |
| Bore Diameter | 3.4449 |
| Compression Ratio | 8.5, 9.0 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 135 |
| Eng. Disp. Liters | 2.2 |
| Engine Family | Mazda 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4240099, 4271929 |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | .50mm |
| Oversized | Yes |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x214A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Flat |
| Piston Material | Cast 332 Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .901 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .385 |
| Year From | 1981 |
| Year Range | 1981-1986 |
| Year To | 1986 |
| GTIN | 00800745008275 |