- 2.420 diameter recess .300 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1992 | Ford Ranger |
| Attributes | |
| Base Number | 1199 |
| Crown (cc) | +13cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.9 |
| Eng. Disp. In. | 177 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | German Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E7RY-6102A, E6TZ6100A, FOTZ6100E |
| Oversize | .75mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.6mm, 1.75mm, 3.5mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .341 |
| Vin Code | T, V |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1989 |
| Year To | 1989 |
| GTIN | 00800745006356 |