- Flat top.
- 2 valve reliefs.
- Similar to 1163 except ring pack.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1987 | Ford Aerostar |
| 1984-1986 | Ford LTD |
| 1984-1992 | Ford Mustang |
| 1984-1992 | Ford Ranger |
| 1984-1992 | Ford Tempo |
| 1984-1988 | Ford Thunderbird |
| 1984-1992 | Ford Topaz |
| 1984-1986 | Mercury Capri |
| 1984-1986 | Mercury Cougar |
| 1984-1986 | Mercury Marquis |
| 1984-1992 | Mercury Topaz |
| 1985-1989 | Merkur XR4Ti |
| Attributes | |
| Base Number | 1197 |
| Bore (in) | 3.7795 |
| Bore (mm) | 96 |
| Bore Diameter | 3.7795 |
| Compression Ratio | 8.7 |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Crown (cc) | +2.5cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 140 |
| Eng. Disp. Liters | 2.3 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E5ZZ6108A |
| Oil Ring Thickness | 4.0000 |
| Oversize | STD |
| Oversized | No |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Piston Head Type | Flat |
| Piston Material | Cast 332 Alloy |
| Piston Pin Outside Diameter | .912 |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Second Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Sold As | Complete Piston Set |
| Top Compression Ring Thickness | 1.5 |
| Top Land | .245 |
| Year From | 1984 |
| Year Range | 1984-1992 |
| Year To | 1992 |
| GTIN | 00800745006219 |