- 2.500 diameter recess .030 deep with 4 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1991 | Ford B-200 |
| 1986 | Ford B-200 Panel |
| 1986-1994 | Ford Bronco |
| 1990-1993 | Ford Cougar |
| 1987-1991 | Ford Country Squire |
| 1986-1994 | Ford E-150 Econoline |
| 1986-1994 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1986-1991 | Ford E-250 Econoline |
| 1986-1994 | Ford F-150 |
| 1986-1991 | Ford F-200 |
| 1986-1994 | Ford F-250 |
| 1986-1994 | Ford F-350 |
| 1986 | Ford LTD |
| 1987-1991 | Ford LTD Crown Victoria |
| 1986-1994 | Ford Mustang |
| 1989-1992 | Ford P-350 |
| 1994 | Ford P-350 |
| 1986-1988 | Ford Thunderbird |
| 1991-1993 | Ford Thunderbird |
| 1989-1994 | Laforza Laforza |
| 1986-1987 | Lincoln Continental |
| 1986-1992 | Lincoln Mark VII |
| 1986-1990 | Lincoln Town Car |
| 1986 | Mercury Capri |
| 1987-1991 | Mercury Colony Park |
| 1986-1988 | Mercury Cougar |
| 1991-1993 | Mercury Cougar |
| 1986-1991 | Mercury Grand Marquis |
| Attributes | |
| Base Number | 1195C |
| Crown (cc) | +7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5 |
| Eng. Disp. In. | 302 |
| Engine Family | Ford Small Block Windsor |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E6A6108A |
| Oversize | .040 |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .251 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745136459 |