- Hypereutectic flat top with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1988 | Ford Ranger |
| Attributes | |
| Base Number | 1184H |
| Crown (cc) | +18.5cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 122 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E37Z6108A, E3TZ6108MB |
| Oversize | .060 |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.75mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .255 |
| Year From | 1982 |
| Year Range | 1982-1988 |
| Year To | 1988 |
| GTIN | 00800745116871 |