- Contoured head with 2 deep valve reliefs. Non-turbo.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1981-1985 | Ford Escort |
| 1982-1985 | Ford EXP |
| 1979-1980 | Ford Fiesta |
| 1982-1983 | Mercury LN7 |
| 1981-1985 | Mercury Lynx |
| 1988-1990 | Mercury Tracer |
| Attributes | |
| Base Number | 1181 |
| Crown Type | CONTOURED HEAD |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E1FZ6108G, E3FZ6108A |
| Oversize | 1.5mm |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0812x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.6mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .265 |
| Year From | 1981 |
| Year Range | 1981-1985 |
| Year To | 1985 |
| GTIN | 00800745005199 |