- Dome head. Flathead engine. Compression height is to top of dome.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1946-1949 | Allard L |
| 1946-1949 | Allard M |
| 1942-1947 | Ford 1 Ton Pickup |
| 1942-1947 | Ford 1/2 Ton Pickup |
| 1942-1947 | Ford 3/4 Ton Pickup |
| 1953 | Ford Club |
| 1950-1953 | Ford Country Sedan |
| 1950-1953 | Ford Country Squire |
| 1952-1953 | Ford Courier Sedan Delivery |
| 1950-1953 | Ford Crestline |
| 1949-1952 | Ford Custom |
| 1952-1953 | Ford Customline |
| 1946-1951 | Ford Deluxe |
| 1948-1952 | Ford F-1 |
| 1953 | Ford F-100 |
| 1948-1952 | Ford F-2 |
| 1953 | Ford F-250 |
| 1948-1952 | Ford F-3 |
| 1953 | Ford F-350 |
| 1948-1952 | Ford F4 |
| 1949 | Ford Ford |
| 1952-1953 | Ford Mainline |
| 1950-1953 | Ford Ranch Wagon |
| 1942 | Ford Sedan Delivery |
| 1946-1947 | Ford Sedan Delivery |
| 1952-1953 | Ford Sunliner |
| 1946-1948 | Ford Super Deluxe |
| 1951-1953 | Ford Victoria |
| Attributes | |
| Base Number | 1058 |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3.9 |
| Eng. Disp. In. | 239 |
| Engine Family | Ford Flathead V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 60A |
| Oe Assembly | 8BA6108A |
| Oversize | STD |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 .080 .100 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0750x2225A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 3/32, 3/32, 3/16 |
| Sold As | Sold as a set, priced per piece |
| Top Land | .240 |
| Year From | 1939 |
| Year Range | 1939-1953 |
| Year To | 1953 |
| GTIN | 00800745000378 |