Max Head Diameter: 2.000 in. - Stem Diameter: 0.2475 in. - Max O/A : 4.800 in. - Single Valve
Discover the advantages of Manley Performance Products' Titanium Valves, designed to optimize engine performance, reduce valve train weight, and accommodate high-rpm applications. Dive into the details of these high-performance valves and explore why they are the preferred choice for enthusiasts and racers.
Discover the advantages of Manley Performance Products' Titanium Valves, designed to optimize engine performance, reduce valve train weight, and accommodate high-rpm applications. Dive into the details of these high-performance valves and explore why they are the preferred choice for enthusiasts and racers.
- Lightweight titanium reduces valvetrain mass and boosts efficiency
- Built for extreme RPM and aggressive cams
- One-piece forged for strength
- CNC machined for precision
- Premium alloys ensure durability
- Rigorously inspected for reliability
Information:
Manley Valve - Intake Valve - Ti - Briggs & Stratton Custom - .2475 Stem| Attributes | |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category Hierarchy | Valves>Titanium |
| Country of Origin (Primary) | US |
| EBAY Category ID | 33621 |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | Briggs & Stratton, Briggs & Stratton |
| Engine - Web | Briggs & Stratton |
| Engine Detail - Web | Briggs & Stratton |
| Engine Family | Briggs & Stratton |
| Engine Type | ICE, ICE |
| Engine Valve Quantity | 1, 1 |
| Hazardous Material Code | N |
| Head Diameter | 2.000" Max, 2.000" Max |
| Industry | Automotive, Automotive |
| Installed Height | Customer Specified, Customer Specified |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Briggs & Stratton, Briggs & Stratton |
| Make - Web | Briggs & Stratton |
| Margin Width | Customer Specified, Customer Specified |
| O/A Length | 4.800" Max, 4.800" Max |
| Out of Stock Message | Call for Availability, Call For Availability |
| Product Market | Domestic, Domestic |
| Product Type | Engine Intake Valve, Engine Intake Valve |
| SDR Required Flag | N |
| Seat Coating | None, None |
| Seat Width | Customer Specified, Customer Specified |
| Stem Diameter | 0.2475, 0.2475 |
| Tip Length | Customer Specified, Customer Specified |
| Title - Web | Manley Titanium Intake Valve - Briggs & Stratton - .2475 Stem |
| Underhead Angle | 5.00, 5.00 |
| Underhead Radius | 5/16" Max, 5/16" Max |
| Valve Head Diameter | 2.000" Max, 2.000" Max |
| Valve Length | 4.800" Max, 4.800" Max |
| Valve Material | Titanium, Titanium |
| Valve Quantity | 1, 1 |
| Valve Series | Titanium Series, Titanium Series |
| Valve Stem Diameter | 0.2475, 0.2475 |
| Valve Tip Length | Customer Specified, Customer Specified |
| Valve Type | Intake, Intake |
| Warranty Time | 30 |
| GTIN | 00807298060453 |