Manley Spring Retainer, RET-TI 22120 SPRING
Upgrade your valve train with Manley Performance Titanium Retainers and other lightweight titanium options designed specifically for high-revving sport compact engines. Machined from aerospace-grade heat-treated 6AL-4V titanium, these retainers dramatically reduce valvetrain mass for quicker rev-up, improved valve control and enhanced overall responsiveness. The reduced weight helps your engine hold spring pressure at high RPM, minimizing float and unlocking more performance potential in race or aggressive street applications. Lightweight, strong, and precision-built for serious performance.
Upgrade your valve train with Manley Performance Titanium Retainers and other lightweight titanium options designed specifically for high-revving sport compact engines. Machined from aerospace-grade heat-treated 6AL-4V titanium, these retainers dramatically reduce valvetrain mass for quicker rev-up, improved valve control and enhanced overall responsiveness. The reduced weight helps your engine hold spring pressure at high RPM, minimizing float and unlocking more performance potential in race or aggressive street applications. Lightweight, strong, and precision-built for serious performance.
- Heat treated aerospace grade titanium
- CNC machined to exacting tolerances
- Lightweight and extremely durable
- A must for valvetrain stability in your high-revving engine
Information:
Manley Spring Retainer, RET-TI 22120 SPRING.| Attributes | |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category Hierarchy | Valve Springs & Kits, Valvetrain Components>Spring Retainers>Titanium |
| Country of Origin (Primary) | US |
| EBAY Category ID | 262140 |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | 1.8L B18A, 1.8L B18A |
| Engine - Web | B Series |
| Engine Detail | B18A Non V-Tec, B18A Non VTEC |
| Engine Detail - Web | 1.8L B18A |
| Engine Family | B Series, B Series |
| Engine Type | ICE, ICE |
| First Step Diameter | 1.100, 1.100 |
| Hazardous Material Code | N |
| Industry | Automotive, Automotive |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Honda, Honda |
| Make - Web | Honda, Honda |
| Out of Stock Message | Call for Availability, Call for Availability |
| Product Market | Sport Compact, Sport Compact |
| Product Type | Engine Valve Spring Retainer, Engine Valve Spring Retainer |
| SDR Required Flag | N |
| Second Step Diameter | 0.805, 0.805 |
| Stem Diameter | 6.50, 6.50 |
| Third Step Diameter | 0.610, 0.610 |
| Title - Web | Manley Spring Retainer, RET-TI 22120 SPRING, Manley Spring Retainer, RET-TI 22120 SPRING |
| Valve Lock Angle | 7, 7 |
| Valve Lock Degree | 7 |
| Valve Spring | Manley 22120, Manley 22120 |
| Valve Spring Retainer Material | Titanium, Titanium |
| Valve Spring Retainer Quantity | 1, 1 |
| Valve Spring Retainer Series | Sport Compact, Sport Compact |
| Valve Spring Retainer Step Height | 0.080, 0.080 |
| Valve Stem Diameter | 6.50, 6.50 |
| Warranty Time | 30 |
| Weight | 6, 6 |
| GTIN | 00807298040226 |