Manley Valve Spring, SPRING-HONDA K20A/K20Z
Engineered for today’s high-revving sport compact engines, Manley valve springs deliver exceptional durability, precise control, and consistent performance. Manufactured from premium alloys and designed for demanding turbocharged and naturally aspirated applications, they ensure reliable valvetrain stability at elevated RPM and boost levels.
Engineered for today’s high-revving sport compact engines, Manley valve springs deliver exceptional durability, precise control, and consistent performance. Manufactured from premium alloys and designed for demanding turbocharged and naturally aspirated applications, they ensure reliable valvetrain stability at elevated RPM and boost levels.
- Wound from super clean alloy
- Designed to handle aftermarket camshafts
- Revs up to 10,000 RPM with Manley titanium retainers
Information:
Manley Valve Spring, SPRING-HONDA K20A/K20Z| Attributes | |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category Hierarchy | Valve Springs & Kits, Valve Springs & Kits>Sport Compact |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| EBAY Category ID | 262140 |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | K20A, K20Z, K20A, K20Z |
| Engine - Web | K20A, K20Z, K20 / K24 |
| Engine Detail - Web | K20A, K20Z, K20A, K20Z |
| Engine Family | K20 / K24, K20 / K24 |
| Engine Type | ICE, ICE |
| Hazardous Material Code | N |
| Industry | Automotive, Automotive |
| Inner Diameter of Inner Valve Spring | 0.660, 0.660 |
| Inner Diameter of Outer Valve Spring | 0.870, 0.870 |
| Installed Pressure and Height | 80 @ 1.590, 80 @ 1.590 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Honda, Honda |
| Make - Web | Honda, Honda |
| Open Pressure and Height | 283 @ 1.050, 283 @ 1.050 |
| Out of Stock Message | Call for Availability, Call for Availability |
| Outer Diameter of Inner Valve Spring | 0.865, 0.865 |
| Outer Diameter of Outer Valve Spring | 1.160, 1.160 |
| Product Market | Sport Compact, Sport Compact |
| Product Type | Engine Valve Spring, Engine Valve Spring |
| SDR Required Flag | N |
| Title - Web | Manley Valve Spring, SPRING-HONDA K20A/K20Z, Manley Valve Spring, SPRING-HONDA K20A/K20Z |
| Valve Lift - Maximum | 0.540, 0.540 |
| Valve Lift - Stock | 0.450, 0.450 |
| Valve Spring Coil Bind Height | 1.000, 1.000 |
| Valve Spring Quantity | 1, 1 |
| Valve Spring Rate | 375, 375 |
| Valve Spring Series | Sport Compact, Sport Compact |
| Valve Spring Type | Double, Double |
| Warranty Time | 30 |
| GTIN | 00807298045115 |