Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2016-2018 | BMW 340i |
| 2017-2019 | BMW 340i GT xDrive |
| 2016-2018 | BMW 340i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 440i |
| 2017-2021 | BMW 440i Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2023 | BMW 540i |
| 2017-2023 | BMW 540i xDrive |
| 2018-2019 | BMW 640i xDrive Gran Turismo |
| 2016-2022 | BMW 740i |
| 2017-2022 | BMW 740i xDrive |
| 2020-2022 | BMW 745e |
| 2020-2022 | BMW 745e xDrive |
| 2020-2022 | BMW 745Le xDrive |
| 2016 | BMW 750i |
| 2020-2026 | BMW 840i |
| 2020-2026 | BMW 840i Gran Coupe |
| 2020-2026 | BMW 840i xDrive |
| 2020-2026 | BMW 840i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2019 | BMW M140i |
| 2017-2021 | BMW M240i |
| 2017-2021 | BMW M240i xDrive |
| 2018-2019 | BMW X3 |
| 2022 | BMW X3 |
| 2019 | BMW X4 |
| 2019-2023 | BMW X5 |
| 2020-2023 | BMW X6 |
| 2019-2022 | BMW X7 |
| 2019-2020 | BMW Z4 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB7779SM05 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Flange Oversize | FL STD, FL STD, FL STD, FL STD |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 60.01 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | bimetal (strengthened aluminum), OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 2.5 |
| STD Shaft Diameter | 0.00 / 0.00 mm |
| Undersize | 0.5, 0.5, 0.5, 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500591501 |