Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1997 | Lexus LX450 |
| 1993-1997 | Toyota Land Cruiser |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB7049SI025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 74.04 / 74.02 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 2.489 |
| STD Shaft Diameter | 69.00 / 68.98 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500583728 |