| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5848GPC |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 86.03 / 86.01 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (SilveRace Polymer) |
| OverSize Housing | MB5848GPC is housing bore +0.040" of MB5724CP |
| Shaft UnderSize | STD |
| STD Max Thickness | 3.038 |
| STD Shaft Diameter | 79.92 / 79.91 mm |
| GTIN | 00611500617577 |