Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2010 | Chrysler 300 |
| 2012-2014 | Chrysler 300 |
| 2008-2022 | Dodge Challenger |
| 2006-2010 | Dodge Charger |
| 2012-2022 | Dodge Charger |
| 2006-2008 | Dodge Magnum |
| 2006-2010 | Jeep Grand Cherokee |
| 2012-2018 | Jeep Grand Cherokee |
| 2021-2022 | Jeep Wrangler |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5840SI10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 69.91 / 69.89 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 2.443 |
| STD Shaft Diameter | 65.00 / 65.00 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500610509 |