Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2016-2018 | BMW 330e |
| 2017-2019 | BMW 740e xDrive |
| 2019 | BMW 740i |
| 2017 | BMW 740Le xDrive |
| 2022 | BMW X1 |
| 2022 | BMW X2 |
| 2014-2022 | Mini Cooper |
| 2017-2019 | Mini Cooper Clubman |
| 2018-2022 | Mini Cooper Countryman |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5785SI025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 55.02 / 0.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum silicon base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 2.498 |
| STD Shaft Diameter | 0.00 / 0.00 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500591372 |