Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2018 | Audi A4 |
| 2017-2018 | Audi A4 allroad |
| 2017-2018 | Audi A4 Quattro |
| 2018 | Audi A5 Quattro |
| 2018 | Audi A5 Sportback |
| 2016-2018 | Audi A6 |
| 2016-2018 | Audi A6 Quattro |
| 2013-2016 | Audi Q5 |
| 2017-2018 | Audi Q7 |
| 2014-2017 | Audi S3 |
| 2016-2018 | Audi TTS Quattro |
| 2013-2017 | Volkswagen Beetle |
| 2015-2017 | Volkswagen Golf R |
| 2013-2018 | Volkswagen Jetta |
| 2014-2017 | Volkswagen Passat |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MB5779SM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.02 / 57.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (strengthened aluminum) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 2.504 |
| STD Shaft Diameter | 51.98 / 51.96 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500590368 |